Підліткова вагітність – причини, ризики і способи поліпшення ситуації


Сьогодні вік жінок, які виходять заміж і вперше народжують дітей, значно виріс і становить у багатьох країнах близько 30 років.
У той же час найвищий рівень незапланованих вагітностей зберігається саме серед дівчат-підлітків (12-19 років), а тому і рівень абортів серед них найвищий.
В більшості випадків незапланована вагітність зустрічається серед підлітків, які проживають в поганих соціально-економічних умовах, бо вони:
– не мають грошей на придбання надійних методів контрацепції,
– мають низький рівень освіти,
– мають більший шанс бути зґвалтованими,
– частіше переживають насильне спонукання до статевих відносин.
У США на 1000 пологів 27 дітей народжується у матерів віком 15-19 років.
Проте в багатьох країнах Європи та США за останні 25 років вдалося значно знизити рівень раннього материнства, хоча до 17% підлітків мають повторні незаплановані вагітності.
Найкраща ситуація в країнах Європи, що пов’язують з ефективним статевим вихованням, запровадженим в більшості шкіл.
Вагітність в ранньому віці супроводжується багатьма негативними факторами:
– не повністю дозрілий організм повинен нести велике фізичне навантаження,
– моральне навантаження за рахунок нових обов’язків та відповідальності перед майбутньою дитиною;
– підліткова вагітність супроводжується більшими ускладненнями;
– в багатьох випадках відсутня підтримка, як моральна, так и фінансова, з боку батьків, друзів, партнера;
– багато дівчат змушені припинити навчання;
– вагітні підлітки стикаються з насильством, як словесним (вербальним), так і фізичним, зі сторони найближчих людей частіше, ніж інші жінки.
Найчастіше серед ускладнень вагітності трапляються наступні:
– підвищений кров’яний тиск, прееклампсія;
– передчасні пологи;
– внутрішньоутробна затримка росту плода;
– низька вага новонароджених.
Через те, що у матерів-підлітків не має достатньої матеріальної допомоги, як і психологічної, дуже велика кількість таких жінок потерпає від депресії, серед них вищий рівень самогубств
Вирішення питання підліткової вагітності – це:
– В першу чергу, підвищення рівня статевої освіти та статевого виховання на суспільному рівні, а не лише на рівні сімей.
– Наявність у школах анонімних кабінетів допомоги в питаннях статевих відносин, де підлітки можуть обговорювати питання запобігання вагітності,  а також отримувати безкоштовно презервативи та препарати екстреної контрацепції – це ще один напрямок покращення ситуації з підлітковою вагітністю.
Психологічні проблеми підліткової вагітності
Психологічні проблеми, пов'язані зі здоров'ям при підлітковій вагітності можуть завдати непоправної шкоди тендітній, ще дитячій, психіці. Першою реакцією, як правило, стають: шок, почуття провини, сором, розгубленість, потрясіння, страх, небажання приймати те, що трапилося і паніка. У такому ранньому віці підліткам дуже складно самостійно впоратися з подібною проблемою, зокрема з її емоційною стороною. Одні впадають у глибоку депресію, а інші починають сподіватися на те, що станеться диво і все вирішиться само собою.
Страх бути незрозумілими настільки великий, що дівчатка бояться зізнатися своїм батькам про те, що ті незабаром стануть бабусею і дідусем. У благополучних сім`ях проблема може вирішитися з розумінням, і батьки підуть назустріч своїй доньці, не допускаючи більш сумних наслідків.
Якщо вагітній дівчинці довелося зіткнутися з психологічними та матеріальними проблемами, їй слід звернутися в спеціальний кризовий центр за допомогою, але нажаль, Херсон залишається майже єдиним обласним центром де кризовий центр відсутній.
Що стосується неблагополучних сімей, , тут ситуація посилюється ще більше. Дівчинці доводиться кидати школу або поєднувати і навчання, і материнство, що в більшості випадків виявляється неможливим. Навіть якщо пологи пройдуть нормально, молода мати не зможе забезпечити дитині гідне майбутнє доти, поки не знайде добре оплачувану роботу. Але хто її візьме на роботу без освіти, та й чи приймуть взагалі, якщо в країні панує безробіття?
У першу чергу дівчатка-підлітки намагаються зробити болючий вибір між виношуванням і перериванням вагітності, тому важливо, щоб у такі моменти поруч завжди була людина, якій можна довіритися. Це може бути мама, бабуся чи навіть шкільна вчителька, які допоможуть дівчинці впоратися з важким почуттям безвиході і прийти до правильного дорослого рішенням.
Як рання вагітність впливає на здоров`я?
Факт вагітності не говорить про фізичну готовність юної дівчини до виношування дитини. Як це часто буває, зачаття відбувається несподівано, і підліток не знає, що робити далі. Дівчинка розуміє, що зберегти вагітність і виростити дитину самостійно або в парі зі своїм молодим чоловіком вона не зможе. Зробити аборт також не представляється можливим, оскільки вона не має ні згоди батьків, ні грошей на його оплату.
Профілактика ранніх вагітностей полягає в правильній організації статевого виховання з наданням повноцінної інформації про всі сучасні способи контрацепції.
Що ще страшить майбутню матір, так це наслідки аборту, що починаються з запальних процесів і закінчуються серйозними захворюваннями аж до безпліддя. Бажаючи мати повноцінне сімейне життя надалі, дівчинка приймає рішення народжувати.
Фізичні проблеми
Дівчата у віці від 13 до 17 років продовжують рости і розвиватися. Нервова і ендокринна системи до кінця не сформувалися. У цей же час продовжується ріст тіла і скелета, організм набирає масу, вимагає багато кальцію. Серцево-судинна система теж не готова до дорослих навантажень. Не дивно, що юні дівчатка схильні до неврозів, непритомності й інших У підлітковому віці організм дівчинки беззахисний. Рання вагітність - жахливий стрес, який змушує тіло працювати на 200% більше, ніж зазвичай. Все, що є слабкого в організмі, неодмінно проявляється.
За своєю природою рання вагітність практично не відрізняється від вагітності дорослої жінки.
Ризики для дитини
Проблеми, пов'язані зі здоров'ям дитини, безпосередньо залежать від фізичної незрілості материнського організму, який ще не до кінця сформувався і розвинувся. Найчастіше майбутні молоді мами намагаються ігнорувати сам факт вагітності і не дотримуються правильного режиму харчування та здорового способу життя.
Профілактика ускладнень ранньої вагітності
Дуже важливо, щоб вагітна дівчинка отримала своєчасну медичну допомогу і підтримку. Для цього необхідно якомога раніше звернутися в жіночу консультацію, стати на облік і пройти всі необхідні обстеження. Саме лікар повинен детально розповісти майбутній мамі про ті процеси, які відбуваються в її організмі, пояснити, як вести себе, якщо з’являються якісь нові неприємні відчуття – наприклад, дивні виділення або болі в животі. Такі консультації, постійне спостереження акушера-гінеколога, збалансоване харчування і правильний режим призведуть до того, що на світ з’явиться міцний і здоровий малюк. Підвищити шанси на успішний результат пологів допоможуть підтримка і розуміння з боку батьків, батька дитини, педагогів і лікарів. Для того щоб запобігти можливим ускладненням при пологах, рекомендується завчасно госпіталізувати майбутню маму у відділення патології пологового будинку.
Методи запобігання підліткової вагітності
Щоб проблеми, пов'язані з ранньою вагітністю, не торкнулися дитини, слід налагодити з нею довірчі відносини, частіше розповідати про наслідки, які можуть виникнути при неусвідомлених статевих зв'язках. Дуже важливо зуміти пояснити підліткові, що рання вагітність, крім емоційного розладу і душевного болю, може призвести до серйозних проблем зі здоров'ям не тільки майбутньої мами, але і малюка.
Дуже важливо проводити уроки шкільного статевого виховання, демонструвати відповідні фільми та організовувати лекції, в яких вказувалася б повна інформація про різні методи контрацепції. Якщо проблема ранньої вагітності торкнулася вашої дитини, не будьте байдужими і жорстокими, адже без вашої допомоги навряд чи прийме правильне рішення.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

КОНФЛІКТИ МІЖ БАТЬКАМИ ТА ДІТЬМИ: ПРИЧИНИ ТА СПОСОБИ ЇХ ПОДОЛАННЯ

Роль сім’ї у професійному визначенні підлітків

Профілактика стресів у педагогічній практиці